fbpx

Bu başarıları insanların mucize olarak adlandırması için aslında bir sebep var. Mucizevi düşünmek bize iyi hissettiriyor:

‘’Heyyy ben Nusret’in yaptıklarını yapamam onun insan üstü yetenekleri olduğunu düşünüyorum ‘’

Veya  ‘’Steve Jobs bir deha idi. Ben onun gibi olamam.‘’

Hadi bununla bir yüzleşelim. Eğer Nusret sadece çok çalışkan sıradan bir insan olsaydı, hiç birimizin ulaşmak istediğimiz başarıyı elde etmemek için mazereti kalmazdı.

Nusret’in gerçekten bir sihirbaz olduğuna inanmak istiyoruz – geçen haftaki yazımdaki Cimri’nin Hayali gösterisindeki gibi Nusret ardındaki birçok sıkı çalışmanın görünmediği  bir sihirbaz olabilir. Belki de onu büyük illuzyonlar yaratmak için küçük oyunları bir araya getiren bir sahne sihirbazı olarak da tanımlayabiliriz?

Gerçekte ; Nusret her işletmede olan iş yapma disiplinlerini akıllı bir şekilde bir araya getirip izleyenlerin hayranlığına sundu. Biz şu anda sadece onun etinin lezzetinden değil hizmetinden sunumundan ekibinden farklılığından yaşam tarzından giyiminden ortaklıklarından restoranlarına gidenlerden onunla ilgili her şeyden konuşuyoruz. Nusret her haliyle işinin her noktasında var.

İstanbul’da başlayan serüveni başka şehirlere hatta başka ülkelere yayıldı hangi restoranına giderseniz gidin aynı menü, aynı hizmet  aynı anlayış aynı lezzet.. Karşılama ve uğurlama aynı.

Bu benzerlik Apple için de geçerli. Bir Apple mağazasına dışarıdan baktığınızda her yer camdır. İçeride uzun büyük masalarda ürünlerin hepsi sergilenmiştir. Görünürde kutulanmış ürün görmeniz neredeyse imkansızdır. Sergilenen ürünlerin hepsi mağazaya gelen müşterilerin kullanımına açıktır.  Sizi karşılayan ve ürün bazında sizi bilgilendirmek üzere hazır bekleyen genç ve hepsi tek tip giyimli birçok müşteri temsilcisi ile karşılaşırsınız . Bu müşteri temsilcileri ürünle ilgili size bilgi verirler kullanımınız için size yardımcı olurlar. Denersiniz, kullanırsınız. Eğer ürünü gerçekten beğenirseniz ve almaya karar verirseniz müşteri temsilcilerinin elindeki iPhone’lar aracılığıyla ödemenizi gerçekleştirmeniz mümkün olur ve böylece aslında tamamen iletişimle  yüksek teknolojik bir alışveriş yapmış olursunuz .

Belki de dünyanın en teknolojik ürünlerini direkt tüketiciye satan bu mağazalar alımı kolay ulaşımı kolay ödemesi kolay sadece iletişim odaklı yaptıkları bu satışı çok keyifli bir hale getirmektedirler.Yine aynı Cimri’nin Hayali’ndeki gösteri gibi perde arkasında neler oluyor? tabi ki bunu düşünmek lazım!

Siz işletmenizde ezber bozan neler yaşıyor ve yaşatıyorsunuz ?

20.01.2020 ‘de görüşmek üzere 🙂

1 hafta boyunca Hep şen kalın !

Saygılarımla.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!