fbpx

Sürekli Apple örneğini vermemin sebebi sadece çok iyi yönetim sistemleri olması ve katlanarak büyümelerinden kaynaklanmıyor. Ayrıca bilgisayar sektöründe olmalarından dolayı da kuvvetli bir örnek.Nusret için de aynı şey geçerli. Vazgeçilmez sektör: Gıda sektöründen. Eğer bilgisayarlarınızda düzgün çalışan bir sisteminiz varsa işletmenin operasyonları da doğru çalışır. Eğer bir kişi iyi beslenirse, tüm beden ve akıl sağlığı sisteminin iyi çalışacağı gibi.

Sıfırlar ilave etmek demek katlanarak büyüme ile hızlı büyümek demektir. İşletmelerde işletme sahibinden depo görevlisine kadar herkes aslında katlanarak büyümede etkilidir. Herkes müşterilerde nasıl bir etki yarattığını fark etmek durumundadır.  Bu yazıyı okuduğunuza göre ya bir işletme sahibisiniz ya da lidersiniz. İşinizi büyütmenin gelen potansiyel müşterilere satış yapmaktan çok daha fazla bir şey olduğunun da farkındasınız.Doğru! İşinizi büyütmek herkesin tahmin ettiğinden çok daha fazla strateji,planlama ve icra gerektiriyor ve bu süreç müşterilerinizi ve çalışanlarınızı da içine katmayı gerektiriyor.

Bulunduğunuz sektörü şöyle bir gözden geçirin. Size herkese yetecek kadar olmadığını düşündürten ve elinizdekini korumak için çok çaba sarf etmeniz gerektiğine inandıran ne? Yetersizliğin hâkim olduğu bir zihniyet yapısında bir sektörünüz olduğunu ve bu yüzden katlanarak büyümenizin mümkün olmadığını ne sıklıkta düşünüyorsunuz?

HADİ BUNU DEĞİŞTİRELİM!

KATLANARAK BÜYÜME DÜŞÜNCE SİSTEMİYLE BAKMAYA BAŞLAYINCA SEKTÖRÜNÜZDE BÜYÜME LİMİTİ OLMADIĞINI FARK EDECEKSİNİZ!

KATLANARAK BÜYÜMEK İÇİN BEREKET VE BOLLUK DÜŞÜNCESİYLE HAREKET ETMEK GEREKİYOR.

Düşünce yapınızı değiştirerek siz ve ekibiniz katlanarak büyümeyi rahatlıkla hedefleyebilirsiniz. %10 yerine 10 katı hatta 100 katını hedeflemek gerekiyor aslında .İnsanlar olağanüstü sonuçları istiyorlar ya buna da sihir diyorlar. Oysa ki sihir gerçek değildir, gerçek olan çok çalışmaktır!Bol sıfırlı büyümeye inanmanız için öncelikle mevcut durumunuzdan daha ileriye gidebileceğinize inanmanız lazım. İşte bu büyüme katlanarak büyüme olmalıdır.Birçoğunuz etrafta birçok fırsat olduğunu görerek büyüdünüz. Eğer başka birisi pastadan daha büyük bir pay alırsa size daha küçük bir pay kalacağına inandınız hep. Her konuda rekabet etmeye çalıştınız. Birinizin başarısı diğerinin başarısızlığı ile mümkündü ancak.

Etkili insanların 7 alışkanlığı kitabında Stephen Covey bu bakış açısını ‘’kıtlık mantalitesi’’ olarak adlandırıyor.Bu mantalitedeki insanlar paralarını, referanslarını, kredilerini, karlarını, tanınmışlıklarını güçlerini hiçbir şekilde diğerleriyle paylaşmazlar. Ayrıca başkalarının başarısı onları mutsuz eder. Kıtlık mantalitesi kaynakların her zaman yetersiz olduğuna inanır. Para için yarış yapması gerektiğini, fırsatlar ve kazanç için birisinin muhakkak kaybetmesi gerektiğini ve bu kişinin de kendisi olmaması gerektiğini düşünür.Bu şekilde yaşamak ve çalışmak inanılmaz bir korku, paranoya ve kaygı oluşturur insanda. Kimse kimseye güvenmez ve herkes bir hata yapmaktan ve para kaybetmekten çok korkar.Böyle bir ortamda ekip çalışması ve inovasyon olması mümkün değildir. Pratikte büyümeden bahsetmek de mümkün olmaz.Her ne kadar herkesin pozitif, paylaşımcı ve ileriyi düşünen kişiler olduğunu söyleseniz de çevrenize baktığınızda bunun doğru olmadığını çok net görürsünüz. Bazen de ileri görüşlü işletme sahiplerinin kıtlık mantalitesi içerisindeki ekiplerle çalıştıklarını görüyorum.

Pekiyi Sizin ekibiniz nasıl?

1-Birbirlerinin katkılarına ne kadar değer verdiklerini söylüyorlar mı?

2-Zorluklar veya fırsatların farkındalar mı?

3-Birisi kendilerinden daha iyi olduğunda endişeleniyorlar mı?

4-Bardağın yarısını dolu mu görüyorlar yoksa boş mu?

5-İş hayatındaki ve özel hayatındaki tüm pozitif olayları kabullenip şükran duyuyorlar mı?

6-Yardım yapıyorlar mı?

7-Sadece para kazanmanın dışında hayata başka ne katıyorlar?

Tüm bu sorulara 10 üzerinden puan verin. Verdiğiniz puanları birbirini ile çarpın ve sonucu bana mesaj atın.lütfen.Büyüme potansiyelinizi % kaçını kullandığınızı konuşalım. Bir diğer deyişle daha kaç kat büyüyebileceğinize birlikte bakalım.

Parayı ve karlılığı her şeyin üstünde tutan düşünce yapısı en tehlikeli düşünce yapısıdır Çünkü bu durumda birisinin kaybetmesi ve diğerinin kazanması gerekir.‘’ Kar ‘’ bir işletmenin en sonunda ulaşmayı hedeflediği noktadır doğru mu?

Benim Cevabım: Belki!

Ben karlılığın işletmelerde asıl en önemli faktör olan başarıyı gölgede bıraktığını düşünüyorum. Hatta karlılık ekibi müşterileri ve çevreyi dahi ihmal edecek kadar işletmeleri zorlayan kötü çağrışımlar yapıyor bazen bende. Kar amacı güden sağlıklı bir kuruluşta karlılık işletmenin başarısı ve sürekliliği için devamlı bir destekleyici olması lazım bence. Kar işletmenin sağlığını gösteren bir belirtidir. Kara ve karlılığa bu şekilde bakmak her gün ne için çabaladığınızı hatırlatacaktır.Karlılığa bu şekilde bakmak her gününü aynı şekilde geçiren dün ne yaptıysa yarın da öbür gün de aynı şey yapmak için işe gidip gelen bölüm yöneticileri veya çalışanlar için çok da sevilen bir nokta olmayacaktır. Çünkü bu kişiler farklı sonuçlar elde etmek için neler yapmaları gerektiğini sormazlar düşünmezler. Sadece yapılan işleri sürekli yapmaya devam ederler. Bazıları için karlılığa bu şekilde bakış açısı tam anlamıyla çılgınlık olabilir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Puanlamanızı ve görüşlerinizi merakla bekliyorum.

17.02.2020’ye kadar Hep Şen Kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!