COVID SONRASI DÜNYAYA LİDERLİK TARZINIZI UYARLAMAK İÇİN 6 İPUCU

 

COVID-19, şimdi ve öngörülebilir gelecekte iş liderliğinin neye benzediğini değiştirdi. Akıllı liderler, stratejilerini bu yeni çalışma ortamına uyarlıyor.

Şirketiniz uzaktan çalışma programına başladıysa, dağıtılmış bir ekibi yönetmenin zor olabileceğini bilirsiniz. Paylaşılan bir ofis alanının kaybı, personeliniz arasında bir topluluk duygusunu ve uyumu kaybetme potansiyeli anlamına gelir.

Peki ne yapmanız gerekir? Yaklaşımınızı COVID-19 çağında bir lider olarak yeniden düşünmek ve uyarlamak için atacağınız altı adım.

DUYGUSAL ZEKANIZI KESKİNLEŞTİRİN

Artık çalışanlar aynı alanda yaşama, çalışma ve aile yetiştirmenin günlük zorluklarıyla karşı karşıya kaldıkça, duygusal zeka günümüz liderleri için mutlak bir gereklilik haline geldi.

İş liderlerinin bu mücadeleleri farkında olması, empati ve esneklik uygulaması gerekir.

İLETİŞİM VE GÜVEN SAĞLAMAYA ODAKLANIN

Ekiplerin birbirinden uzaklaştırıldığı ve daha az etkileşimde bulunduğu bir zamanda, iyi liderlerin güçlü bir iletişime öncelik vermesi gerekir.

Liderler, ekiplerinin gemide olması ve rehberliğine güvenmesi için her zamankinden daha fazla iletişim kurmalıdır.

İNSANLARI ŞİRKET KARARLARINA DAHİL EDİN

Çalışanlarınız, gelecekteki iş düzenlemelerinin nasıl olacağı da dahil olmak üzere, şirket kararlarında söz sahibi olduklarını hissetmek isterler.

EKİBİN ‘NEDEN’İ ANLADIĞINDAN EMİN OLUN

Siz ve ekibinizin; onlar için önceliklerin ne olduğu konusunda net olduğunuzdan ve yaptıklarının ekip, departman ve şirket için neden kritik olduğunu bildiklerinden emin olun.

DİNLEYİN VE EMPATİ KURUN

Çalışanlar, bu zor zamanlarda destek için liderlerine başvurabilmelidir. Liderler çalışanlarının endişelerini dinlemeli ve ekiplerine değer veriyorlarsa onları ciddiye almalılar. Empati kurmak, özellikle uzaktan çalışmanın geleceği için önemli.

GELECEĞE GÖZ KULAK OLUN

Uzaktan çalışma şimdilik hayatımızda olmaya devam edecek, pandemi sonrası da birçok işletmenin bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Liderler her türlü değişime ve belirsizliklere uyum sağlamaya hazır olmalıdır. Yeni değişikliklerin farkında olması ve bundan sonra olacakları takip etmesi gereklidir.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!