DÜNYA YUVARLAK

 

Ben kurumsal hayattayken özellikle de üst düzey yöneticilik dönemlerimde gün içinde yaşadığım sıkıntılar bazen gerçekten had safhaya varıyordu. Yönetimsel sıkıntılar, müşterilerle olan sıkıntılar, üst yönetimle olan birebir sıkıntılar, ekibimle olanlar, vb…altından kalkamayacağımı zannediyordum zaman zaman. Akşam geç de olsa bankadan çıktığımda bunların hepsini iş yerinde bırakarak eve gittiğimi düşünüyordum

Evde çocuklar eşim bambaşka bir ortam var tabi ki herkes gibi. Eşimle sektörlerimiz çok ayrı olduğu için evde çok fazla iş konuşmazdık. Bir süre sonra ben şunu fark ettim ki evde iş konuşmamamıza rağmen problemler ve aklımdakiler benimle birlikte eve geliyorlar. Sabah tekrar işe gidene kadar da benimle birlikte o evde yaşıyorlar. Yine fark ettim ki birçok çeşitli problemle hep aklımın bir köşesinde gece gündüz yıllarca yaşamışım ben .

Bu problemlerin bir kısmını çözmüşüm. Bir kısmını çözememişim. Bir kısmını ötelemişim, isteyerek veya istemeyerek ancak şu bir gerçek ki biz hep birlikte yaşamışız.

Bunların yükünü üzerimden atmak istediğimde maalesef çok uzun yıllar geçmişti. Bir kısmını ise halen çözemediğimi ve atamadığımı anladım.

Bunların bazıları işle ilgili bazıları ilişkilerle ilgili problemler. Şimdi kendi kendime şunu söylerken buluyorum:

Keşke Yönetici Koçluğu eğitimimi o dönemde alsaydım veya o dönemde benim bir yönetici koçum olsaydı da o dönemi çok daha az hasarla atlatsaydım.

O yüzden size tavsiyem; işinizle ilgili günlük problemleri bilerek veya bilmeyerek ötelemek, taşımak size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine farkında olarak veya olmayarak sizden çok fazla şey götürüyor. Bunu ne zaman anlıyorsunuz biliyor musunuz; ya sağlığınız bozuluyor, ya da isyan ediyorsunuz ve davranışlarınız o kadar değişiyor ki özellikle yakın çevrenizden ‘’ sinirlisin, asabisin ‘’ şeklinde uyarılar gelmeye başlıyor.

Bu tip uyarı sinyalleri gelmeden önce işinizle ilgili problemleri çözmenin yolunu bulmakta fayda var yoksa bunlar daha da büyüyerek ve güçlenerek yine sizin önünüze gelecekler.

Çünkü ; dünya yuvarlak!

HEP ŞEN kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!