fbpx

Türkiye’de ve dünyada Google, Amazon,Siemens, Twitter gibi birçok büyük şirket, uzaktan çalışmanın en azından yıl sonuna kadar gündemde olacağını kabul etmiş durumdalar. Birçok şirket, ofis ortamının geleneksel şıklığı dışında da etkin bir şekilde çalışılabileceğini keşfetti.

Birçok çalışan evden çalışma modelinin iş hayatlarını ve ev hayatlarını karıştırdığını deneyimlemesine rağmen karantina döneminde evden daha sıkı çalışmaya başladı. Açıkça görülüyor ki alışık olduğumuz ofis işi artık tamamen değişti.

Bununla birlikte, bazı CEO’lar, uzaktan çalışmanın olumlu yanlarından daha fazla olumsuzlukları olduğuna ve her işletmenin kendi faydalarını değerlendirmesi gerektiğine inanırken, ekonomiyi canlandırmak için insanları işe geri döndürmenin bir öncelik olması gerektiği de çokça konuşulmaktadır.

Evden ofise geri dönmek için ısrar eden CEO’lar muhtemelen ekip dinamiklerindeki aksamaları görüyorlar. Özellikle kilit ekip üyeleri arasındaki herhangi bir kopukluk veya bölümler arası iletişim bozukluğu, büyüme ve yenilikçilik için bu ilişkilere güvenen bir işletme için bir hayli yıkıcı olabilir.

Online toplantılar erişilebilirlik açığını azaltabilirken, kişilerarası etkileşim eksikliğini telafi etmek için yeterli değildir. İşyerindeki sosyal etkileşim, ekip üyelerinin sadece işle ilgili olmayan ilişkiler kurmasına da olanak tanır. Etkileşim, aynı zamanda stresi azaltmaya ve yaratıcılığın teşvik edilmesine de olanak sağlar. Özellikle iletişim odaklı davranış modeline sahip çalışanlar evde izole edilmiş olmayı boğucu bulabilirler.

Ekip üyelerini ofis ortamına geri döndürmek özenle ve dikkatlice yapılmalıdır. Gözden geçirilmiş sosyal mesafe politikaları oluşturmak, temizlik protokollerini güncellemek, güvenli ve sağlıklı ortamlar oluşturmak, teşkilatı yeniden bir araya getirmenin anahtarıdır.

Tüm çalışanları güvende tutmak için yerel yönetimlerin koyduğu tüm kural ve kanunları uygulamak esas olmalıdır. Hem hukuki hem de vicdani açıdan işletme sahibi ve ortaklara düşen ana görev budur. Çalışanlar müşterilerle düzenli olarak etkileşime gireceklerse, bu konuda da eğitim ve denetimler yapılmalı; güvenlik ve sağlık standartları her zaman sağlanmalıdır.

John J.Murphy ‘’Pulling Together’’ isimli kitabında ekip çalışmasında başarının 10 kuralından bahseder.

Herkesin aslında benzersiz yetenekleri olduğundan onları ortak bir amaç için aynı masada bir araya getirdiğinizde işletmenin gerçek bir rekabet avantajı yakalayacağını anlatır. Ekip etkileşiminin ve sağlıklı ekip dinamiklerinin bir organizasyon için tarif edilemez faydaları olabilir. Verimliliğin yanı sıra, ekip etkileşiminin sağladığı başka organizasyonel avantajlar da vardır.

Örneğin;

• İşbirliği içinde çalışmak

• Yetenekleri geliştirmek

• Yenilikler sunmak

• Mutlu bir ortam

• Kişisel Gelişim imkânı

• Daha az tükenmişlik

• Beceri Geliştirmek

Aristo’nun da tanımladığı gibi biz insanların sosyal hayvanlar olduğundan yola çıkarak uzun süreli izolasyon ekip üyelerinizin bazılarının verimliliğini azaltabilir. Ofise geri dönmelerine yardımcı olmak, bekledikleri o kıvılcımı ve gelişmeleri için ihtiyaç duydukları iletişim ortamını geri getirebilir.

Bu konuda bir lider olarak çok hızlı hareket etmemenizi tavsiye ederim.

Ekibinizin ihtiyaçlarını değerlendirmek ve çalışanları kendilerini hazır hissettiklerinde işe geri davet eden kapsamlı bir plan üzerinde çalışmak, onların güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

İşin gereklilikleri ve ihtiyaçları sebebiyle bazı pozisyonların daha erken ofise geri gelmesi gerekebilir, ancak nihayetinde herkesin çok iyi bildikleri bir yere tekrar gelmesi, bu uzun süreli karantina ve uzak kalma döneminde hissettikleri stresi ve endişeyi azaltacaktır.

İşe dönüşü eğlenceli ve ilginç hale getirmek, bazı günlerde giyim, yiyecek, müzik, oyunlar gibi farklı konseptler yaratmak ve temalı günler yapmak iş yerinde özellikle ilk günlerde endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında çalışma alanlarında fiziksel değişiklikler yapmanın da doğru zamanı olabilir. Bölmeler eklemek, yeni dolaplar, boyayı tazelemek, ekip üyelerini gerçekten yeni bir deneyime geri dönmeye teşvik edebilir.

Şimdi, bu “ofise dönüş” girişimi için bir strateji ve plan oluşturmak üzere bir profesyonelle çalışma zamanı olabilir. Yeni normalde doğru yolu çizmenize yardımcı olacak sertifikalı bir işletme koçu size zaman, hız ve disiplin kazandıracaktır.

ActionCOACH, dünyanın en büyük ve en başarılı işletme koçluğu franchise’idir. 25 yılı aşkın tecrübesi, +80’den fazla ülkede çalışan 1000 koçu ile biz ActionCOACH’lar, her türlü iş zorluğunuzda size yardımcı olacak stratejiye, süreç iyileştirme seçeneğine ve sisteme sahibiz.

Ben de ActionCOACH İşletme ve Yönetici Koçu olarak size yeni dönemin planlamasında yardımcı olmak ve bu süreçteki zorlukları aşarken finansal konularınız, ekibiniz , işinizin verimliliği, pazarlama ve satış , sizin ve ekibinizin değişimi ve düşünce yapınız , sisteminiz ve büyüme yolundaki bir işletmenin ihtiyacı olabilecek daha birçok konuda bilgi, belge ve motivasyon desteği vermeye hazırım.

Sağlıklı günler dilerim.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!