EKİPLERDE RESILIENCE(dayanıklılık) NEDİR?

 

Dayanıklı ekipler karşılaştıkları zorluklardan yeni şeyler öğrenir. Bu durum bireylerin ve ekiplerin başarısında kritik rol oynar.

Liderlerin ekiplerinde direnç geliştirmeleri çok önemlidir. Tipik olarak, dirençliliği birisinin sahip olduğu ya da olmadığı kişisel bir özellik olarak düşünsek de dirençlilik aynı zamanda bir takım özelliğidir. Ekiplerde direnç; liderler tarafından geliştirilebilir ve şekillendirilebilir.

Direnç, zorlukların üstesinden gelme yeteneği ve motivasyonudur veya daha teknik detayı ile sıkıntı, travma, tehditler veya önemli stres yaratan olaylar karşısında iyi uyum sağlama sürecidir.

Yapılan araştırmalara göre dirençli takımlarda görülen 3 ortak özellik şunlardır:

👉 Takımın birlikte etkili bir şekilde verilen görevleri tamamlayacağına olan inanç,

👉 Net şekilde görev dağılımının ve takım çalışmasının genel modelinin bilincinde olunması,

👉 Güvenme duygusu ve güvenilirlik hissi.

Doğal olarak işlerin gidişatında tüm ekipler aksilikler ve zorluklarla karşılaşır. Organizasyonel değişiklikler, müşterilerden gelen sürekli değişen talepler, acil teslimat tarihleri ve kaçınılmaz olarak ortaya çıkan birçok öngörülemeyen engeller; tüm takımları stres altında ve olumsuz koşullarla karşı karşıya bırakacaktır.

Rutin ve rutin olmayan zorluklar karşısında motivasyon ve işgücü kaybı yaşamayan, dirençli bir ekibin sağlayacağı bütün faydalardan yararlanmak; liderlerin proaktif olarak ekiplerinde direnç geliştirmelerini gerekli kılar. Size bu noktada yardımcı olacak ve ekiplerinizde direncini oluşturan 6 başlıktan bahsetmek istiyorum.

✅ VİZYON

✅ DENGE

✅ İŞBİRLİĞİ

✅ MUHAKEME

✅ SAĞLIK

✅ AZİM

Özellikle bu dönemde ekibinizin yeteri kadar dirençli olup olmadığını anlamak çok önemli. Bu 6 adımın tanımını işletmeniz için tekrar yazmak ve ekibinizin dayanıklılık ölçümlemesini yapmak için en uygun zaman DÜN’dü.

Ancak halen geç kalmış sayılmazsınız. Bu konuda tespitlerinizi yapıp gelişim alanlarınızı belirlemek isterseniz iletişim için ben buradayım. Sağlıklı günler dilerim.

HEP ŞEN kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!