HAVUÇ..YUMURTA..KAHVE ÇEKİRDEĞİ?

 

HANGİSİ SENSİN?

Genç bir kadın annesinin yanına gitti ve ona hayatını ve işlerin kendisi için ne kadar zor olduğunu anlattı. Nasıl direneceğini ve nasıl başaracağını bilmiyordu. Kavga etmekten ve mücadele etmekten yorulmuştu. Hayatında bir sorun çözüldüğünde hemen arkasından yeni bir sorun ortaya çıkıyordu. Annesi onu mutfağa götürdü. Üç tencereyi suyla doldurdu. Birincisine bir miktar havuç koydu, ikincisine birkaç yumurta bıraktı ve son tencereye öğütülmüş kahve çekirdeklerini koydu. Tek kelime etmeden oturdu ve kaynamalarını bekledi. Yaklaşık yirmi dakika sonra ocağı kapattı. Havuçları dışarı çıkardı ve bir kaseye koydu. Yumurtaları çıkardı ve başka bir kaseye koydu. Sonra kahveyi bir fincana koydu. Kızına dönerek, “Söyle bana, ne görüyorsun?” diye sordu.

Kızı, “Havuç, yumurta ve kahve” diye yanıtladı. Anne kaselere yaklaşmasını söyledi ve havuçları hissetmesini istedi. Kızı söyleneni yaptı ve yumuşadıklarını belirtti. Anne daha sonra ondan bir yumurta alıp kırmasını istedi. Kabuğunu soyduktan sonra kız, haşlanmış yumurtaya dokundu. Sonunda annesi kahvesini yudumlamasını istedi. Kızı, zengin aromasını tadarken gülümsedi. Kahveden oldukça keyif alan kızı sordu. Ne anlamı var bu yaptığımızın anne?

Annesi, bu nesnelerin her birinin aynı sıkıntıya maruz kaldığını… kaynayan su… ama her birinin farklı tepki verdiğini söyledi. Havuç güçlü, sert bir yapıdaydı. Ancak kaynar suya maruz kaldıktan sonra yumuşadı ve zayıfladı. Yumurta başta kırılgandı. Ancak kaynar suyun içinde kaldıkça içi sertleşti. İnce dış kabuğu içindeki sıvıyı korumuştu.. Ancak öğütülmüş kahve çekirdekleri benzersizdi. Kaynar suya girdikten sonra suyu değiştirdiler.

Anne döndü ve kızına sordu: “Hangisi Sensin?”

“Zorluk kapınızı çaldığında, nasıl tepki verirsiniz? Havuç mu, yumurta mı yoksa kahve çekirdeği misiniz? ” Şunu bir düşünün: Ben hangisiyim? Güçlü görünen havuç ben miyim, ancak acı ve sıkıntıyla, soluyor, yumuşuyor ve gücümü kaybediyor muyum?

Kırılgan bir kalbi olan ancak zor şartlarda değişen yumurta ben miyim? Akıcı bir ruhum var, ancak bir ölümden, ayrılıktan, maddi bir sıkıntıdan veya başka bir zorluktan sonra değişim ve sertleştim mi? Dış görüntüm halen aynı görünüyor, ancak içimde sert bir ruh ve sertleşmiş bir kalbim mi var artık?

Yoksa kahve çekirdeği gibi miyim? Kahve çekirdeği sıcak suyu, acıyı yaşatan çevreyi değiştirir. Su ısındığında koku ve tat verir. Kahve çekirdeği gibiyseniz, işler kötüye gittiğinde siz olumlu tepkilerinizle etrafınızdaki durumu değiştirirsiniz. Zamanla her şey daha karanlık göründüğünde ve her denemeniz işe yaramıyormuş gibi hissettiğinizde siz kendinizi ve çevrenizi nasıl etkiliyorsunuz? Zorluklarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Peki, sen hangisisin… havuç mu, yumurta mı yoksa kahve çekirdeği mi?

Bazı insanlar geleceği yaratır; çoğu geleceğin onları yaratmasını bekler.

Ve bu üzerinde düşünmeye değer bir konu bence.

HEP ŞEN Kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!