İŞLETMENİZ DE COVID-19’A YAKALANMIŞ OLABİLİR Mİ?

 

İŞLETMENİZİN DE COVID OLABİLECEĞİNİ düşündünüz mü?

Bir yıldır tüm dünyada pandemi süreci içerisindeyiz. Birey olarak pandemiden çok etkilendik ,çünkü bir yaşam mücadelesi veriyoruz. Sonucu ölüm olan bir mücadeleden bahsediyoruz. Çevremizde daralan çemberde özellikle son bir aydır artan ölüm haberleri geliyor. Artık o kadar yaklaştı ki bu hastalık korku had safhada.

Belki de her sabah, acaba bu öksürük Covid-19 mu? Veya şu an hafif sırtım ağrıyor, ben de mi Covid-19 oldum? Olduğumda acaba bu hastalık bende nasıl seyredecek? Çok ağır geçirir miyim? Veya en kötüsü, acaba ben de ölür müyüm? Korkusuyla yaşıyoruz. Bu korku insanlarda inanılmaz bir psikolojik bozukluğa sebep oluyor. Belki de hiçbirimiz ölümü kendimize ve sevdiklerimize bu kadar yakın hissetmemiştik. Aslında farkında değiliz, belki de farkındayız ama çok mutsuzuz. Herkes kendini bir şekilde kabuğuna çekti. Eve kapandık. Yalnız ve yorgunuz. Telefon ,sosyal medya , whatsapp hiç olmadığı kadar yakın arkadaşımız artık. Televizyonda izlediklerimiz birçok insanın aylardır gördüğü belki de tek dış dünya bağlantısı. Zoom veya teams veya adını siz koyun ne derseniz deyin, bu ekranlardan birbirimizi görerek mutlu olmaya çalışıyoruz. İnsan insana olmayı unuttuk. Birbirimizden haklı olarak çekiniyoruz. En çok sevdiklerimize bile sarılamıyoruz. Evladımıza sarılırken bile tereddüt eder olduk. Anne babamıza belki de bir yıldır sarılmadık. Ben babama sarılamadım:( Özledim ; kokusunu özledim. Belki de uzun süredir babasına sarılamadan babasını kaybedenler, annesini kaybedenler, büyüklerini kaybedenler oldu.

Bu kadar kötü bir süreç yaşarken, bu kadar zor bir süreçten geçerken, bir yandan da iş hayatını devam ettirmeye çalışıyoruz. Hiç durmayan ve hiçbir zaman durmayacak olan harcamalarımızı, hayat düzenimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Gerçekten bir insanın katlanabileceği, yapabileceği birçok şeyin çok üstünde bir mücadele veriyoruz.

Bu mücadele ruhu halindeki birçok iş insanının , bir yandan ev ortamlarında kendilerini ailelerini ve en sevdiklerini korumaya çalışırken bir yandan da bilgisayardan işe bağlanarak kendilerini işletmeye bağlı hissetmeye çalışarak verimli olmaya çalıştıklarını biliyorum.

Ölümün her an kapılarını çalabileceği korkusunun yanında sürekli evde olmanın verdiği sıkıntı ile işe değer katmaya çalışarak her gün ama her gün aynı ruh hali ile çalıştıklarını ve çaresizliklerini okuyabiliyorum.

PEKİYİ BU RUH HALİNDEKİ ÇALIŞANLAR NASIL MOTİVE OLACAKLAR VE İŞE NE KATACAKLAR?

Kendilerini beyin olarak nasıl işe verecekler? Fiziksel olarak zaten işe vermedikleri kesin çünkü fiziksel olarak iş ortamında değiller. Peki, beyin olarak kendilerini nasıl işe verecekler? Bunu hiç düşündünüz mü?

Bunun sonucu şu : eğer kendiniz Covid-19 olmadıysanız işletmeniz Covid-19 olmuş olabilir.

İşletmenizin Covid-19 olmuş olması demek:

‘’Çalışanlarınız, işletmenizden uzak kaldıkları için veya bir araya gelmenin gerçek sinerjisinden uzak kaldıkları için , hayatta kalma mücadelelerine, ayakta kalma mücadelelerine, sevdikleri insanların Covid-19 olmama, hasta olmama veya onları koruma mücadelelerine kendilerini kaptırdıkları için birçok açıdan iş verimliliklerinin düşmüş olmasıdır, bu da işletmeyi tahmin edemeyeceğiniz bir süreçle ölüme kadar götürebilir’’

Koçluğunu yaptığım birçok işletmede veya yönetici koçluğunu yaptığım birçok yöneticide bunu gözlemliyorum. Kendilerini işlerine veremiyorlar. Uzaktan çalışmak her ne kadar ‘’alıştık, evet alışıyoruz’’ desek de, çok da verimli bir şey olmadığı hepimiz tarafından, elimizi vicdanımıza koyduğumuzda net bir şekilde anlaşılıyor.

Hal böyle iken , SİZ İŞLETMENİZİN COVID-19 OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

Hadi gelin, şimdi bundan bahsedelim. Tabi ki işletme sahibi veya yönetici olarak sizin de fark edebileceğiniz çok net sinyaller mevcut. Piyasanın getirdiği daralmalarla, ekonominin dalgalanmasıyla işletmenizin rakamları etkileniyor. Eğer rakamlarınızı sürekli takip ediyorsanız, evet bu iş şu anda iyi gitmiyor diyebiliyorsunuz. Fakat biliyorsunuz ki, işletmelerde yakalanacağınız Covid-19 belki de insanlardaki gibi 14 gün sürmeyecek. Çünkü bu hastalık insan vücudundan 14 günde atılıyorsa (tıp böyle söylüyor) bir işletmeden atılması çok daha uzun sürebilir. Bu yüzden işletmenizin sizin de göremediğiniz, sizin de fark edemediğiniz zarar görmüş olan tüm bölümlerini anlamak için bir checkup yaptırmanız lazım. Dünyada 1 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyoruz. Ve bu hastalık sadece insanlara değil işletmelere de sızdı. Çünkü insanların ruh hali işletmelere yansıyor. O yüzden size şiddetle işletmenizin bir checkupını yaptırmanızı öneriyorum.

İŞLETMEMİN CHECK UP’ INI NASIL YAPTIRABİLİRİM ?

Bu konuda size ActionCOACH’un ‘’100 Nokta İşletme Analizi’’ ni kullanmanızı öneririm. Bu analiz, işletme sahibinin ve işletmede karar merci olan kişilerin, birbirinden bağımsız olarak işletmeyi 10 ayrı başlık üzerinden 10 konuda 100 ayrı noktadan puanladıkları bir analizdir.

Bu analizi yaparsanız son 1 yıldır işletmenizde,

Hangi bölümlerde neler oldu?

Hangi konularda neler yaşadınız?

Ve bu yaşananların sonuçları size ne getirecek, ne götürecek? şeklinde bir grafik ve diyagramla karşılaşacaksınız.

Bu resim için metin sağlanmadı
Bu resim için metin sağlanmadı

Ve ondan sonrasında da bunları yorumlama tarafında, işletme koçunuz sizinle 1 saat görüşecek. Bu 1 saatlik görüşme, 2021 yılında işletmenizin Covid-19’dan kurtulmasını sağlayacak eylem adımlarını planlamanıza yardımcı olacak.

Çalışanlarınızın ve işletmenizin ”psikolojik pandemiden ” kurtulmasını sağlayacak. Ve siz önlemleri 2021 yılının başından itibaren almaya başladığınızda, yeryüzünde var olan bu hastalıktan işletmenizi kurtarmış olacaksınız.

ŞİMDİ GELELİM , BU ANALİZİN MALİYETİNE ;

Şu anda bireysel olarak özel bir hastaneye gittiğinizde güvenilir bir PCR testi için 300 TL ödüyorsunuz. Doğru mu? Veya varsayalım genel bir checkup yaptırmak istediğinizde, bu civarlarda ya da çok daha yüksek tahlil ücretleri ödüyorsunuz. Ve ondan sonrasında da doktorunuzla oturup, konuşup, bu tahlil sonuçlarını değerlendirip tedavi yöntemine başlıyorsunuz. İşte aynen bunun gibi bir süreçten bahsediyorum. Önce tahlilleri yapıp, ondan sonrasında da gerekirse bir tedavi yöntemini birlikte konuşmaktan bahsediyorum.

100 nokta işletme analizi testinin ve işletme koçunuz ile 1 saatlik analiz görüşmesinin bedeli 2020 yılı Aralık ayında kdv dahil TL.200’dır.

Eğer analiz yaptırmakla ilgileniyorsanız, lütfen aşağıdaki linkten ödemenizi yapınız ve rezervasyonunuzu yaptırınız. Yardımcım Gizem hanım sizi 1 saatlik görüşme randevusu için arayacak. (Aynı linki yorumlarda da bulabilirsiniz)

https://shop.actioncoachturkey.com/26734526544/checkouts/5115d5d936b702c55954ad687019ea89?skip_shopify_pay=true&locale=tr

Covid-19’suz günler dilemek istiyorum ancak 2021’de de Covid-19’dan kurtulamayacağımızı biliyorum. En azından ilk yarıda bizimle birlikte yaşayacak. O zaman Covid-19 ile birlikte sağlıklı bir şekilde yaşayabileceğimiz, akıllı, sabırlı ve mutlu günler diliyorum.

Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere. HEP ŞEN kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!