KARANTİNA DÖNEMİNİ NASIL FIRSATA ÇEVİREBİLİRSİNİZ?

 

Belirsizlik, günümüz iş dünyası için kuvvetli bir baskı oluşturuyor. 2020’nin başlarında, dünyada koronavirüs salgınının ilk dalgasında karantina uygulamaları başladığında, bildiğiniz gibi işler durma noktasına geldi. İşletmeler tam olarak ne zaman yeniden açılabileceklerini veya gelecekte neler olabileceğini bilmeden kapılarını kapattılar.

Birçok işletme sahibi için bu belirsizlik korku ve kararsızlığa yol açtı. Ne olacağını görmek için bekliyorlardı ve en çok merak edilen şuydu: Ne zaman normale dönebiliriz? Bu kadar değişken bir ortamda nasıl plan yapabiliriz? Bundan sonra nereye gidiyoruz?

Beklemeyi Bırakıp Aksiyon Almak Gerek!

Sorun, bazı işletmelerin bekleme odasında sıkışıp kalması oldu. Günler, haftalar, aylar geçerken, gördüğüm kadarı ile birçok işletme sahibi hâlâ bekliyordu ve hayatın kısa sürede normale döneceğini umuyordu.

Onlara sorum şu: Normal olan nedir?

Ekonomi ilkbahar ve yaz aylarında yavaş yavaş yeniden hareketlenmesine, işyerleri açılmasına rağmen, birçok şey eskisi gibi olmadı. İnsanların alışkanlıkları ve öncelikleri değişti – çalışma ve sosyalleşme şeklinden alışveriş ve yemek yeme şekline kadar – ve işletmelerin hayatta kalmak için bunlara uyum sağlaması gerekiyordu.

İşletmeler için beklemeyi bırakmanın zamanı çoktan geldi. Yarın itibariyle yeni kısıtlamalar ve karantinalar gelecek belki fazlası da gelecek. Belirsizlik devam edecek ve birçok şey kontrolünüz dışında kalacak. Ancak kararsızlığınızın işinizi kötüye götürmesine izin vermeyin. Gelecekte başarılı olmak için kendinizi yeniden eğitmeye ve işinizi yeniden yapılandırmaya hemen şimdi başlayın.

Nereden ve nasıl başlayabilirim diyenler için birkaç adım tavsiye edebilirim.

1.DÜŞÜNCE YAPINIZI DEĞİŞTİRMEK.

Kafanızı kuma sokup sorunlarla daha sonra ilgilenme fikrinden kurtulun. Pandemi sadece benim işimi değil dünyadaki tüm işyerlerini etkiledi, ben ne yaparsan yapayım bir şeyi değiştiremem düşünce yapısından kurtulun ve başkalarının gelip bir şeyler yapmasını beklemeyin. Dünyanın eskiye geri dönmeyeceğini kabul edin artık.

Dünya değişti, nokta.

Bununla birlikte değişebilmek için hangi desteğe ihtiyacınız var? Hala en iyisini umut ederken en kötüsüne nasıl hazırlanabilirsiniz?

Neler yapamayacağınıza odaklanmak yerine, neler yapabileceğinizi düşünün. Müşterilerinizin mevcut ihtiyaçlarını karşılamak için iş modelinizi nasıl değiştirebilirsiniz? Kriz sırasında ortaya çıkan yeni fırsatları nasıl keşfedebilirsiniz?

Nereye gitmek istediğinize ve oraya ulaşmak için hangi faktörleri kontrol edebileceğinize karar verin. Örneğin, restoran ve cafeler pandemiden çok etkilendi. Yeni kararlarla tekrar tamamen kapanacaklar. Bazı restoran sahipleri çalışma şekillerini güncellemedi ve belirsizlik içinde kaldı, ancak diğerleri uyum sağladı ve gelişiyor.

Müşterilerimden biri, açık havada yemek yenecek alanını büyütmek için mevcut yerinin hemen yanındaki yeri de satın aldı ve açık alan mekanını büyüttü. Krizin ortasında yapılan yatırım birçok kişi için yanlış gibi görülse de ROI normal bir dönemden çok kısa olacak. Başka bir müşterim kendisi paket servis sistemini kurmak yerine zaten bu sistemi kurmuş olan 2 farklı şirket ile anlaştı ve müşterilerine hizmete başladı.

Bazı restoran ve cafe işletmecileri hedef kitlelerini ve ürün çeşitliliğini yeniden tanımlayarak üretim yapılan organize sanayi bölgelerine paket servis ve teslimat hizmeti vermeye başladı. Bu süreçte hem maliyetlerini daha iyi kontrol edebiliyorlar, hem de yeni kapanmalara ve karantina kararlarına karşı çok daha tedbirli ve hazırlıklı durumdalar.

Müzik enstrümanları satan ve tamamen yüz yüze müzik dersleri veren bir müşterim bu süreçte satışının ve derslerinin %95’ini online(çevrimiçine) taşımayı başardı. Hem müşterilerinin ve öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de kendisinin gayet keyif aldığı bir süreç yaşıyor artık.

2. STRATEJİK PLAN YAPMAK

Gelecek için planlama konusunda bilinçli olun. Çoğu büyük şirketin halihazırda yürürlükte olan detaylı bir stratejik planlama süreci vardır, ancak küçük işletmeler genellikle aynı sistemle çalışmaz.

İşletmeniz için hiç stratejik bir plan yapmadıysanız, işe online(çevrimiçi) araştırmalar yaparak veya çevrenizde bu tip büyük şirketlerde çalışan profesyonel olarak çalışan arkadaşlarınızdan destek alarak başlayabilirsiniz.

Bu arada lütfen kendinize şu soruları da sorun:

-Kendi başınıza öğrenmeye çalışırken kendinizi ne kadar güvende ve yeterli hissediyorsunuz?

-Hangi alanlarda yardıma ihtiyacınız var?

Çoğu işletme belki de hiç bu aşamaya kadar gelemedi. Bu yüzden ek desteğe ihtiyacınız olduğunu kabul etmekten çekinmeyin. Bugün stratejik planlama veya değişim yönetimi hizmetlerini öğrenmek ve uygulamak için yatırım yapmak, işletmenizin yarın ayakta kalmasına yardımcı olabilir.

3.İŞLERİNİZİ YÜRÜTMENİN DAHA İYİ YOLLARINI BULMAK.

Yeni yolları bulmak için iş yapmanın eski yöntemlerinin tamamen bittiğini kabul etmekle başlayabilirsiniz. Müşterilerinize hizmet vermenin yeni ve geliştirilmiş yollarını arayın. Kendinize şu soruları sormanızı tavsiye ederim:

-Önceki iş modelinizde hatalı veya verimsiz olan neydi?

-Müşterilerinizin devam eden sorunlarına nasıl çözüm bulabilirsiniz?

Bu ekonomik kriz sırasında tüm işletmeler zorluk çekmiyor. Birçoğu değişen durumu değerlendirebildi ve işlerini gelişen talepleri karşılayacak şekilde yeni normale uyarlayabildi.

Müşterilerimden biri toptan gıda sektöründe çalışıyor. Güney Marmara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Türkiye’nin önemli hızlı tüketim markalarının distibütörlüğünü yapıyor. Rakipleri var mı? Hem de çok. Hedef kitlesi ağırlıklı olarak market, şarküteri ve bakkallar. İlk karantinadaki yüksek talebi karşılarken üreticilerle birebir görüşmeleri işletme sahibi bizzat kendisi götürüyordu. Müşteri nezdindeki yüksek talebi zamanında karşılayabilmek için titiz ve yoğun bir çalışma gerçekleştirdiler.

Sonrasında yaz aylarında işler biraz daha rahatlayınca işletme sahibi mal verdiği tüm noktaları (+200) birebir kendisi ziyaret etti veya aradı. Müşteri memnuniyeti anketleri yaptık. Nihai tüketici tarafında %100 memnuniyet sağlamak için nasıl daha iyi destek verebileceğimiz konuştuk market, şarküteri, küçük market veya bakkallarla.

Gelen bilgiler çok değerliydi. Değişen tüm alışkanlıkları ilk ağızdan duymak ve stok & tedarik akışını buna göre hazırlamak hem müşterime hem de onun müşterilerine inanılmaz bir rahatlık ve karşılıklı güven sağladı. Kurulan doğru ilişki belirsiz dönemde her 2 taraf için de yolu aydınlatmak için başarılı bir ilk adım oldu.

Belirsizlik zordur ve stresli koşullar altında karar vermek korkutucu olabilir.

Sizler daha fazla beklemeyin; işletmenizin geleceği şimdi harekete geçmenize bağlıdır.

HEP ŞEN Kalın:)

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!