KİM OLMAYI SEÇİYORSUNUZ?

 

Burada gördüğünüz aldığınız kararlar sonucundaki davranışlarınızla elde ettiğiniz sonuçlardır.

Görünen kısmı ile bu çok yüzeyseldir. Kilo vermek için yürümeye başlamak ve kısa bir süreliğine kilo vermek gibi kısa vadeli değişiklikler getirir.

Buzdağının altına indiğimizde ise davranışlarınıza en büyük katkıda bulunan yetenekler(beceriler) vardır. Yani iyi olduğumuz şeyler. Genelde bunları yapmayı severiz. Mesela iyi yemek yapan insanlar yemeğe evlerine misafir almayı isterler. İyi yemek yapamayanlar ise daha çok dışarı restaurantlara davet ederler misafirlerini.(bu dönemde pek mümkün değil gerçi)

Becerilerin gelişmesine en büyük katkıyı veren inançlarınızdır. Dünyaca ünlü yönetici koçu Marshall Goldsmith’e annesi Marshall daha 6 yaşındayken sürekli sen matematik yapamazsın ve mühendis olamazsın demiş. Bunu o kadar çok söylemiş ki Marshall buna inanmış. Bir gün öğretmeni Matematik sınavından 5 üzerinden 5 aldığını söyleyince ‘’ Goldsmith , O Marshall ben değilim ‘’ demiş. İnançlar becerilerimizi pozitif etkilediği kadar negatif de etkileyen buzdağının belki de en sert tabakasıdır.

İş insanı olarak neye inanırsanız onu başarırsınız. ”Başarılı bir konuşmacı” olduğuna inanan iş insanı ekibinin önünde muhteşem konuşmalar yapabilir. ” Süper satışlar yaptığına” inanan iş insanı ise satışlarda rekorlar kırabilir.

İnanç , doğru olduğunu düşündüğünüzdür bir ancak ille de bir gerçek değildir.

İnançlarınıza en büyük katkıyı sağlayan faktör ise değerlerinizdir. Marshall annesine ve onun sözlerine değer vermeseydi, matematikte başarısız olduğuna inanmayacaktı. Eğer sizin hayattaki en büyük değeriniz başarı ise , en büyük değeri mutluluk olan birinden tamamen farklı inançlarınız olacaktır.  Değerler sizin önemli tuttuklarınızdır.

Ancak, uzun vadeli değişiminizdeki en büyük faktör kimliğinizdir. 

BEN cümlesi ile başlayan her şey kimliğinizdir.

Ben ile başlayan güçlü kelimeler yazmak yerine Yapamam, yapamıyorum ..gibi kelimeleri kimliğinize adapte ederseniz bu insan olursunuz.

Kimliğinize ‘’ ben bir ebeveynim’’ kelimesi geldiğinde hayatınızda ne değerler , inançlar , yetenekler ve dolayısıyla davranışlar ve sonuçlar değişti ? Bir düşünmenizi öneririm.

Tabi ki buzdağını çevreleyen ”su” dur ve her insanı çevreleyen de çevresidir.

Yenilgiyi baştan kabul eden bir insan çevresinin kendisini şekillendirmesine ve istediği gibi yönlendirmesine izin verecektir.  Zafer peşinde koçan bir insan ise çevreyi kendine uyarlayacaktır.

İstediğiniz sonuçları alamıyorsanız, sizi doğru davranışları yapmaktan alıkoyan (bilinçli veya bilinçsiz olarak) hangi kararları alıyorsunuz veya alamıyorsunuz?

Ve davranışınız arzu ettiğiniz sonuçlar ile uyumlu değilse, ancak yetenekleriniz varsa, problem daha derinlerde olmalıdır.

Biraz daha derinde inançlar ve değerler üzerinden kimliğe inerken, ihtiyacımız olan sonuçlara ulaşmayı taahhüt edecekseniz, Suçu / Mazereti / Reddi tanıma ve atma zamanı gelmiş demektir.

Ve kabullenme ve onaylamalar yoluyla, ”KİM”OLMAYI SEÇTİĞİNİZDE güçlendirmek için bu sınırlayıcı İNANÇLARI ve DEĞERLERİ kademeli olarak azaltmak mümkündür.

Siz gerçekten KİM olmak istiyorsunuz?

HEP ŞEN kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!