fbpx

✅Aile üyelerinin yönetim kademelerinde çalıştığı şirketlerdir

✅Ailenin, şirketin stratejik kararlarında, iş geliştirme, uygulama, insan kaynakları alanlarında ve özellikle genel müdürün seçiminde etkili olduğu işletmelerdir.

✅İşin ortaklık anlamında sahibi aile ise ve/veya işi yöneten bir aile ise o şirket bir aile şirketidir.

Bir Alman sözü vardır. ‘’ erwerben,vererben,verderben’’

Ne demek? 1. Nesil kurar,2. Nesil korur,3. Nesil yıkar.🚨

Türkiye’deki şirketlerin %96’sı aile şirketi be bu şirketlerin ortalama yaşam süresi 34 yıl. Maalesef ülkemizde de aile işletmelerinde nesiller arası geçişlerde sıkıntılar var.

Zamanla hem aile kalabalıklaşınca hem aile bağları eskisi kadar sıkı olmayınca aileler maalesef şirketlerini kaybediyorlar. Zamanla yeni neslin yaş alması ve şirkette belli pozisyonlarda yer alması ile söz ve hak sahibi olma beklentisini ortaya çıkarıyor.

Düşünce ayrılıklarında etkili bir iletişim platformu oluşturulamazsa ve konuları beraberce çözme anlayışı benimsenmezse hem aile hem de şirket ciddi zarar görüyor.💥

Bunun olmaması için ailedeki ‘’ortak hedef ‘’ anlayışının çok iyi oturması gerekiyor. 🎯

Yapıcı iletişim ve iyimserlikle şirkete zarar vermemek için konuların açıklığa kavuşturulması, iş ve aile ilişkilerini düzenleyen kuralların ortaklaşa belirlenmesi ve bunların gerçekleştirilebildiği bir ortamın yaratılması gerekir. Tüm bunların her biri yapılabilir.

Aile işletmesinde ailenin temelde 3 rolü vardır: ⤵️

👉ORTAKLIK

👉AİLE

👉İŞ

Bu 3 dinamik kendi içinde kesiştiğinde 7 ayrı dinamik daha oluşturur. İşte bu 7 alanın çok iyi tanımlanması , anlaşılması ve tüm aile üyeleri tarafından (işletmeye ortak olsun olmasın ) çok iyi anlaşılır olması gerekir.

Bu 7 ayrı dinamiğin nasıl uygulanacağı konusunda daha derin çalışmak isterseniz benimle irtibata geçebilirsiniz.

HEP ŞEN kalın 🙂

Bu resim için metin sağlanmadı
Bu resim için metin sağlanmadı

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!