fbpx

Avustralya’da ActionCOACH 25 yıl Global konferansı olduğunu öğrendiğimde 2017 yılı 8. Aydı ve Avustralya doları 2,80 TL idi. Hayatımda en çok görmek istediğim 3 yer var ; Güney Afrika , Avustralya ve Rio . Bu yüzden bu toplantıyı bir fırsat bilip Avustralya’ya gitmeyi hedefledim. O günden itibaren de yavaş yavaş AUD almaya başladım. Gerçekten çok istedim ve azmettim ki kızlarımla birlikte gidebilecek kadar param oldu ver biz bu 3 haftalık tatil + iş seyahatine çıktık. Her şey çok iyi gidiyordu , sizin de tahmin edeceğiniz o güne kadar !!

Birlikte çalıştığım tüm müşterilerim çok iyi bilirler biz tüm olaylara‘’Kim ‘’ ile başlarız bakmaya .Önce kendimizi tanırız sonra da karşı tarafı .Davranış modeli  testleri ile önce insan deriz iş hayatının temelinde var olan .

Kim – Neden – Nasıl – Ne ? sorularının yanıtlarını bulmaktır amacımız verdiğimiz ana kararlarımızda , bir de yine çok iyi bilirler ki kontrol edebildiklerimize odaklanıp zaman harcarız. Kontrol edemediklerimiz ve değiştiremediklerimiz için biz ne kadar değişmek ve uyum sağlamak istiyoruz ; hemen bunu konuşuruz !

Ekonomimizin mevcut durumu 2. Başlığa giriyor. Bireysel veya işletme olarak kontrol edip müdahale edemeyeceğimiz bir konu olduğu için , şimdi sorulması gereken doğru soru şu :

‘’ mevcut oyun planına  ve değişime ne kadar dahil olmak istiyorsunuz ? Bunun için neler yapmaya hazırsınız ? ‘’

Tüm işletme sahiplerin kendilerine bu soruyu sorması gerekiyor.

Dünyada ve özellikle bizim gibi ülkelerde bu tip ani dalgalanmalar hiçbir zaman bitmeyecek. Bu tip ani ekonomik dalgalanmalara (sebebi ve sonucu ne olursa olsun)  hazırlıklı girme şansını yakalayanlar arasında olmak bir ayrıcalık. İster piyango çıktı , ister öngörü , ister çok çalışmanın sonucu … eğer bu krizi ön gördüyseniz zaten sıkıntınız yok . Önlem de almışsınız demektir.

Bir dahaki sefere nasıl olacak bilinmez. Önemli olan bundan sonrası için vereceğiniz karar ve neyi farklı yapmaya başlayacağınız ile ilgili adımlar.

Yaşanan her engeli fırsata çevirmek mümkün. Bunu yapmak için de beklemeden eyleme geçmek gerek. Her sektöre her işletmeye uygun ayrı öneriler ve farklı çözüm önerileri getirmek de mümkün. Biz tüm müşterilerimle birebir seanslarımızda bunları konuşmaya ve uygulamaya başladık. Genel olarak yapılması gereken birkaç önemli adımdan bahsedeyim ;

  • Alacak ve borç yönetiminizi kontrol altına almak ,
  • Stok yönetiminde neleri farklı yapabilirsiniz buna odaklanmak
  • Eğer kredileriniz varsa ; kredilerinizi ve faiz oranlarını gözden geçirmek
  • Çok gerekirse varlık satışı ile nakit akışına katkı sağlamak
  • Uzun vadeli kararları bu dönemde askıya almak
  • Ekibinizle çok daha fazla uyum içinde olup ; eleman çıkarmak yerine farklı maliyet azaltma yöntemleri üzerinde çalışmak
  • Vadeli yerine peşin satış yapmak
  • Özellikle toptan satışlarınızda kısa soluklu fiyatlamalar yapmak
  • Bankalardan forward yapmak veya kendiniz kurun muhtemel artış öngörüsüne fiyatlama yapmak

Siz de geç kalmadan eyleme geçin. Yoksa bir gün bir bakmışsınız , sizin aklınızdakileri başkaları uygulamış ve sizin hayallerinizi yaşıyor.

KİM’inle NEDEN , NASIL , NE yaparak başlayacağınız konusunda aklınızda soru işaretleriniz varsa ve destek almak isterseniz beni arayabilirsiniz. Size yardımcı olmak beni mutlu eder.

Saygılarımla.

Hep şen  kalın.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!