fbpx

Bir işletme sahibi olarak yapabileceğiniz en önemli şey, ürün veya hizmetinizi satmaktır.

 

Hiçbir şey satamıyorsanız, iş yapmıyorsunuz demektir; yaptığınız işten para kazanabilmelisiniz.

 

Hiç şöyle bir geriye bakıp bir işletme olarak bir müşteri edinmenin size ne kadara mal olduğunu hesapladınız mı? Sadece satın alma olasılığı olan bir müşteri datasını edinme sürecinden bahsetmiyorum,(buna lead yaratma ya da potansiyel müşteri yaratma diyoruz) bir kişi gerçekten cebinden cüzdanını çıkarıp harcamaya başlayana kadar gereken tüm satış sürecinden bahsediyorum.

Şimdi ben sizi ısrarla bu ölçümü yapmaya davet ediyorum.

Söz veriyorum gayet keyifli bir keşif olacak.

Gerçek şu ki müşterileri kazanmak, onları ilk satın almayı sizinle yapmaya teşvik etmek belki de tahmin etmediğiniz kadar çok paraya mal oluyor.

İşletmenizin bir müşteri edinmesinin ne kadara mal olduğunu bildiğinizde, kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum:

Bir müşteri edindiğinizde ve sizden alışveriş yapmaya başladıklarında müşteriniz oldukları sürece sizin için değerleri ne olacak?

Bu soruyu sormamın sebebi şu, iş hayatında çoğu zaman işletme sahiplerinin uzun vadeli ilişkileri düşünmemeleri, sadece şimdiki mekânı ve anı düşünmeleridir.

Onları korumak için çaba sarf etmek istemiyorsanız, bir müşteri edinmenin kesinlikle hiçbir anlamı yoktur.

Özellikle ülkemizde çok açıktır ki güvene dayalı bir ekonomide faaliyet gösteriyoruz. İşletmeler potansiyel müşterilerle ürün ve servisleri için güven oluşturmak için çok zaman ve para harcıyorlar, böylece ilk satın alma işlemi yapılıyor; o zaman bir adım daha ileri götürmemek ve bu yeni müşterilerle daha derin ve sürekli bir ilişki kurmamak, iş açısından mutlak bir hatadır. Size bu konuda yaz başında yaşadığım bir deneyimimi aktarmak istiyorum:

Evden çalışmak benim işim için çok uygun olduğundan yaz aylarını bir hayli mobil geçirdim. Internet konusunda ne yapabilirim derken yıllardır Turkcell kullanıcısıyım, platinium üyesiyim, evde de Superonline kullanıyoruz.Bu sebeple de mobil ınternet için Superbox’ı buldum ve üye oldum. Ben , sırt çantam içinde bilgisayarım ve Superbox ile internet olan her yerden tüm dünyaya koçluk yapabilecek özgürlükte olmak muhteşem bir duyguydu

Bu süreçte ilk kez tanıştığım superbox uygulamasının gerçekten çok verimli olduğunu deneyimledim. Ancak en düşük paket sürekli zoom görüşmeleri yaptığım için bana yetmedi ve telefonda müşteri temsilcisinin yönlendirmeleri ile paketimi en avantajlı şekilde arttırdım. Buraya kadar her şey muhteşem.

Bir gün yazlığa geldim. Sırt çantamı açtım. Superbox yok L Unutmuşum. Evi aradım ve kargo istedim. Hemen kargoya verdiler Kargo şirketi 1 gün sonra paketin bende olacağını söyledi. Hemen 532’yi aradım ve durumu Turkcell’e de ilettim. Ne oldu biliyor musunuz? 1 saat içinde bana yedek bir kutu getirdiler. İnanılmaz mutlu oldum. Hemen kullanmaya başladım. İşim hiç aksamadı.  Sonra da bizim sitede 6 haneye daha Superbox bağladık.

Kargo mu? 4 gün sonra geldi. Yurtiçi Kargo L L

Bir işletme sahibi olarak, her zaman müşterilerinizle iletişim oyununu nasıl oynayacağınızı düşünmeniz gerekir.

Müşterilerinizle iyi bir iletişim sürdürmek için siz  ne yapıyorsunuz? Uzun vadeli ilişkiler mi yoksa kısa vadeli kazançlar mı düşünüyorsunuz? Bir müşteri sorunuyla karşılaştığınızda, müşteri hizmetini mi düşünüyorsunuz? Yoksa sizin için kısa vadeli kazançlar mı öncelikli?

İşletme sahipleri olarak sizi uzun vadeli bir strateji düşünmeye ve müşterilerinizle nasıl daha iyi ilgileneceğiniz konusunda düşünmeye davet ediyorum.

 

Müşterinizin yaşam boyu değerini daima aklınızda bulundurun.

 

Bir müşteriyi ne kadar uzun süre tutarsanız, müşteriyi edinme maliyetiniz o kadar düşük olacaktır.

Eğer, bir müşteriye iyi hizmet etmezseniz rakibiniz sizin yerinize bu işi seve seve yapacaktır. Eminim ki yapmak isteyeceğiniz son şey, rakibinizin ekmeğine yağ sürmek olur, çünkü eğer onlar daha güçlü hale geliyorlarsa, bu sizin zayıflayacağınız anlamına gelir.

İşletmenizdeki satın alma maliyetini ve müşterilerinizin yaşam boyu değerini nasıl artıracağınızı konuşmak isterseniz, www.hepsenerginakin.com dan bana ulaşabilirsiniz.

 

HEP ŞEN kalın 😃

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!