‘​’​ 6 SORU ‘​’​ İLE NE KADAR DOĞRU BİR İŞ MODELİNİZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN

 

İş modeliniz ne kadar iyi olursa işiniz o kadar değerli olur. Peki sizin iş modeliniz nasıl öğrenmek ister misiniz?

İşte size bu konuda yol gösterecek 6 soru. Yalnız bu sorulara geçmeden önce şunu bir düşünmenizi istiyorum; sizin de etrafınızda aynı ürün/hizmeti farklı fiyatlara sağlayan işletmeler var değil mi? Peki aynı alanda faaliyet gösteren işletmelerden biri 2-3 kat kar ile işlem yaparken bir diğeri nasıl 5-6 kat kar ile işlem yapıyor? Bunun cevabı birazdan öğreneceğiniz 6 soruyu kullanarak değerlendirebileceğiniz iş modelinin SAĞLAM’lığına dayanıyor.

✅İşletmenizin TEMEL’i sağlam mı?

Buradaki püf nokta, işinizi ilk kurduğunuzda belirlediğiniz nihai hedefiniz neydi? Bu hedefe ulaşmak için nasıl bir yol planı yaptınız ve bu planın neresindesiniz? Muhakkak araya birçok krizler, beklenmedik engeller çıktı ancak başta parasal konular ve verimlilik olmak üzere bu hedefe ulaşmak için ne kadar yol kat edebildiniz? TEMEL’in sağlam olması için 4 ana başlık var :

1) SAĞLAM BİR VİZYON

2) DOĞRU ZAMAN YÖNETİMİ / VERİMLİLİK

3) ALIM SATIM / ÜRETİM / SERVİS AĞININ SAĞLAM OLMASI

4) FİNANSAL GÜÇ

✅İşletmenizin Benzersiz Satış Önermesi var mı? (USP)

Rakiplerinizden farklı olarak Ondan Alma Benden Al dedirtecek sadece size özel biricik özelliğiniz nedir? İş çevrenizin ve sizi bilenlerin sizin için söyleyeceği sadece sizin işletmenizin sağladığı garanti veya özel hizmet hangisi?

✅NAKİT AKIŞI TABLO’nuz var mı?

Sektörünüze bağlı olarak günlük / haftalık / aylık / dönemlik olarak nakit akışı tablonuz düzenli olarak tutuluyor mu? Tutuluyorsa sonuç artı mı? Düzenli bir nakit akışı için pazarlama makinanızı sürekli yağlamanız ve çok iyi bir CRM kullanmanız gerekiyor. Bunun için de 5 adımı çok SAĞLAM uygulamanız ve sürekli ölçmeniz gerekir

1) LEAD(POTANSİYEL MÜŞTERİ) YARATMALISINIZ

2) DÖNÜŞÜM ORANINIZ YÜKSEK OLMALI ( Potansiyel müşterileriniz sizden alışveriş yapmalı)

3) MÜŞTERİLERİNİZ SİZDEN 1 KEZ DEĞİL DEFA DEFA ALIŞVERİŞ YAPMALI

4) HER BİR ALIŞVERİŞİN BEDELİ ZAMANLA ARTMALI

5) KAR MARJINIZI ÇOK İYİ BİLMELİSİNİZ VE SÜREKLİ ARTTIRMALISINIZ

✅İşletmenizde tüm bölümlerde SİSTEM ‘i oturttunuz mu ? Kişilerden bağımsız olarak tıkır tıkır çalışan bir iş akışınız var mı? işletmelerde sistem 5 ana grupta oturtulmalıdır

1) EKİP

2) ÜRETİM / HİZMET

3) TEKNOLOJİ

4) SATIN ALMA

5) FİNANSAL YAPI

✅Bugün işinizi yeni kuruyor olsanız mevcut ÇALIŞANLARınızdan hangilerini işe alırdınız? Burada en çok üzerinde durmanız konu doğru ekipler kurmak için işletmenizin kültür değerlerini oluşturdunuz mu kendinize bu soruyu sorun lütfen. Kültür değerlerinizi yazmak için 4 soru önemli :

   Kültürünüzü inşa edeceğiniz 4 ana başlık

1)İşletmenin sahibi olarak sizin için hayati olan 3 değer nedir ?

2)İşletmenizin başarılı olması için hayati olan 3 değer nedir ?

3)Müşterilerinizin sizden tekrar tekrar alışveriş yapması için hayati olan 3 değer nedir ?

4)Ekibinizin /Personelinizin işlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlayacak en önemli 3 değer nedir ?

✅Siz işletmenizde yokken işlerin TIKIR TIKIR yürümesi için işinizi devredebileceğiniz en az sizin kadar işe sahip çıkabilecek KİM var?

İşiniz sizin bebeğiniz gibidir. Hayatınızı adadığınız en kıymetli varlığınızdır. Ancak en başta sorduğum gibi ”işinizi ilk kurduğunuzda belirlediğiniz nihai hedefiniz neydi?”

Hiç bir işletme sahibi sonsuza kadar çalışamaz. Günün birinde iş hayatından çıkmak zorunda kalacaktır. Bunu planlamak ve istediğiniz şekilde olmasını sağlamak da sizin elinizde. İşinizi sizden sonraki nesle devredebilirsiniz, işletmenizi ve edindiğiniz mülkleri satabilirsiniz veya profesyonellerin yürüttüğü ve sistemli bir pasif gelir kaynağı haline getirerek büyütebilirsiniz.

Büyüttüğünüz bebeğinizin sizden sonra ayakta kalabilmesi için hangi yolu seçecekseniz oyun planınızı buna göre kurmanız gerekir.

Şimdi sizden şunu rica ediyorum : Bu 6 başlık üzerinden işletmenizi değerlendirmenizi ve iş modelinizin ne kadar SAĞLAM olduğunu bir kez daha gözden geçiriniz lütfen.

Dilerseniz bu soruları birlikte de cevaplayabiliriz. Hiçbirisi parmak şıklatmak kadar kolay değil ,hatta hiç kolay değil biliyorum. Ancak bir yerden başlamazsanız aksiyon almazsanız yarın dünden daha iyi olmayacak.

Bu yazımı faydalı bulduysanız beğene basmayı ve daha çok iş insanının fayda sağlaması için paylaşmayı her zaman hatırlayın.

Hep şen KALIN 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!