fbpx

Açık büfesi olan restoranlara gittiğinizde tatlı bölümüne bakarsanız orada birçok değişik tatlılar olduğunu görürsünüz sütlü tatlılar, unlu tatlılar, çikolatalı tatlılar, Türk tatlıları, pastalar vb. Bazı insanlar vardır ki evde alışık oldukları tadı aradıkları için ve o tatlı orada olmadığı için bu tatlıların hiç birisini beğenmezler ve somurtuk bir şekilde masalarında otururlar diğerleri keyifli bir şekilde farklı tatlıların tadına bakarken.

İşte aynen işletmeler de böyledir. Bazı işletmeler çılgın şekilde yaratıcıdırlar ve dünyanın beklentilerine karşı çok değişik şeyler düşünürler ve  uygulamaya çalışırlar. Bazıları ise mevcut durumlarına bağlı kalıp beklentileri tahmin etmekte geri kalırlar. Piyasanın değişik durumlarına ve müşterilerinin beklentilerine karşı çuvallarlar.

Bir zamanlar Blackberry iş dünyasının iletişimindeki tek komünikasyon aracıydı. Fakat daha sonra akıllı telefonlar ortaya çıktı ve Blackberry’nin sadece bir tek çeşidinin olması piyasa kaybına sebep oldu. iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlar ise elektronik araç olarak teknolojik beklentilerin hepsini karşıladığı için herkes tarafından beğenildi. Sadece Blackberry kullanıcısı olup da başka hiçbir şeyi beğenmeyenler yani aynen tatlı reyonunda sadece kendi tatlısını isteyen somurtuklar gibi  şu anda IPhone ve Android tabanlı telefonlara da somurtuyorlar mı?

Teknoloji sektörü bunun için çok hızlı gelişen bir sektör örneği olabilir belki, ancak sizin işletmeleriniz tarafından bakınca sürekli inovasyon şart değil fakat sürekli değişim şart.

Değişimi o kadar iyi yakalamak gerekiyor ki piyasadan pay alan değil de piyasayı büyüten ürünler/servisler sahibi olan bir işletme olabilmek ana hedef olmalı.

İşletmenizin sürekliliği için her zaman geleceğe bakın. Başınız omuzlarınız üzerinde ne olup ne bittiğini izlemek için hep dik dursun.

Pazardaki fırsatları iyi değerlendirmek, yaptığınız işlerde uzun vadeli gelir getirecek kaldıraç etkisi yaratacak tek seferlik verimli hamleler yapabilmek, işinizi başka piyasalarda örneğin başka illerde veya ülkelerde kopyalayabilmek için ölçeklendirebilmek ve asıl müşterinize kolay erişebilmek doğru mesajı hızlı bir şekilde verebilmek için neleri farklı yapabiliriz? Bu konulara odaklanın. Ekibinizden görüşler alın.

İşte o zaman iş hayatınız tadından yenmez.

Hep şen Kalın 🙂

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!