fbpx

Apple’ın Nusret’in, Köfteci Yusuf’un veya çevrenizde sizin de tanımlayabileceğiniz daha birçok örneğin  adı ÜSTEL BÜYÜME. Yani çarpan ile etkisi katlanarak büyüme.

Bunun ne demek olduğunu belki de size şöyle açıklasam daha iyi. Varsayalım bir satış yaptınız ve bir çek aldınız. Bunun son bir yıl içerisinde kaç kere olduğunu şöyle bir düşünün lütfen. Şimdi de şunu düşünün lütfen elinizdeki çekin tutarının sonuna 1 tane -0-  daha ilave edin. Çekin bedeli ne kadar arttı? Yıl boyunca tahsil ettiğiniz tüm çeklerin bedeline 1 tane

-0-  daha ilave olsaydı toplam cironuza etkisi ne kadar olacaktı?

Şimdi bu Üstel büyümeyi sadece cironuz için değil ölçebileceğimiz diğer bütün kalemler için yapabileceğinizi düşünün. Mesela yatırımın dönüş oranı veya müşterilerinizin sizde kalma süresi, toplam müşteri sayınız, kar marjınız, dönüş oranınız, ortalama satış tutarınız, işlem adediniz ve daha şu an aklınıza gelmeyen birçok rakam…  Sonuç devasa değil mi?

Cimrinin hayali gösterisinde sihirbaz önce sadece bir tane para ile başladı. Varsayalım bu sadece 1 TL. İdi. Sihirbaz bu 1 TL.’nın yanına bir tane sıfır ilave etti. 1 artı 0 eşittir 10 lirası oldu. Sonra bir -0- daha ilave etti ve 100 lirası oldu ve sonra bir -0- daha, bir -0- daha ve bir -0-  daha…

Apple’ın veya Nusret’in mağazalarına ve restoranlarına  nasıl sıfırlar ilave ettiğini bir düşünün . Her ikisinde de müşteriler mağazanın dışında sıra bekliyorlar. Böylece mağaza/restoran para kazanmak için zaman kaybetmiyor. Apple’da teknoloji müşteri ile satıcının daha iyi bağlanması için bir araç olarak kullanılmış ve satışı kolaylaştırmak için çok ciddi bir enstrüman. Mağazalara yapılan tüm yatırımlar; camlar, uzun masalar, masaların üzerindeki ürünler, ekip, teknoloji, kontrol sistemi, stok… Hepsi işletmeye ilave sıfırlar kazandırıyor, değerini arttırıyor. Her bir sıfır büyütücü, yatırım diğerinin değerini arttırıyor.

Aynı disiplin Nusret için de geçerli. Dekorasyon, ekip, menü, hız, lezzet, çeşit… hepsi işletmeye ilave sıfırlar kazandırıyor.

Ve her 2 örnekte de sadece bir adet mağaza olmadığını hatırlayın lütfen.

Şimdi kendi işletmenizi bir düşünür müsünüz?

Siz sıfırlar ilave ediyor musunuz ? Yoksa sıfır mısınız ?

10.02.2020 Pazartesi’ye kadar Hep şen Kalın 🙂

Görüşmek üzere.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun

You have Successfully Subscribed!